Co powinniśmy wiedzieć o kredycie konsumenckim

Sektor bankowy oferuje swoim potencjalnym klientom coraz więcej korzystnych propozycji. Wszystko po to, by zachęcić do nabycia oraz utrzymać jego lojalność względem konkretnej instytucji. Jednym z najczęściej zaciąganych kredytów jest kredyt konsumencki. Nie każdy kredytobiorca w ogóle zdaje sobie sprawę, jakie cechy posiada tego typu zobowiązanie. Przedstawiamy kompendium wiedzy, dzięki któremu najpopularniejszy produkt bankowy nie będzie skrywał już żadnych tajemnic.

Czym jest kredyt konsumencki?

Jeśli ktoś zastanawia się, co to jest kredyt konsumencki, czym prędzej odpowiadamy na to pytanie. Jest to zobowiązanie kredytowe, które może być zaciągane jedynie przez osoby fizyczne, a więc na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zawodowej (mówi o tym Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 roku).

Kredyt konsumencki jest więc zobowiązaniem finansowym, które obejmuje:

– umowę o kredyt zgodnie z przepisami prawa bankowego,
– umowę pożyczki ze SKOK bądź innymi firmami pożyczkowymi,
– umowę o kredyt odnawialny.

Co ważne, kredytem konsumenckim nie są produkty specjalne, objęte na przykład specjalną promocją typu sprzedaż ratalna „0%” ani te z dofinansowaniem.

Jakim klientom dedykowany jest kredyt konsumencki?

Z oferty kredytów konsumenckich mogą korzystać osoby fizyczne, a nie podmioty gospodarcze. Kredyt ten ma realizować prywatne cele, jakie nie są związane z działalnością biznesową bądź zawodową kredytobiorcy.

Kredyty konsumenckie oferowane są klientom pełnoletnim, którzy wykazują odpowiednią zdolność kredytową. Warto wiedzieć, że takie zobowiązanie może być też udzielone przez instytucje, które nie weryfikują potencjalnych klientów pod względem ich dochodów czy zaciągniętych już kredytów. W niektórych przypadkach kredyt konsumencki udzielany może być na podstawie danych z dowodu osobistego oraz wypełnionej deklaracji w specjalnym wniosku.

Gdzie udać się po kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki udzielany jest przez wszystkie banki komercyjne działające na terenie Polski oraz przez inne instytucje finansowe, takie jak SKOK czy firmy pożyczkowe.

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny

W ogromnej ilości źródeł informacyjnych znajdziemy opisy kredytów, wśród których kredyt konsumencki jest tym samym produktem co kredyt konsumpcyjny, a nazewnictwo to stosowane jest niemalże zamiennie. Nic bardziej mylnego, bo okazuje się, że są to dwa różne produkty o innych cechach charakterystycznych.

Okazuje się, że kredyt konsumencki to produkt, który istnieje formalnie i jest określany przepisami polskiego prawa. Kredyt konsumpcyjny to zaś nazwa potoczna. Jest jeszcze jeden ważny czynnik, który wyróżnia kredyt konsumencki – ustawa. Zgodnie z nią wartość zaciąganego zobowiązania nie może być wyższa niż 255 550 złotych. W przypadku zobowiązania konsumpcyjnego nie ma w tej kwestii żadnych ograniczeń.

Specjaliści do spraw finansowych podpowiadają, że również cele wymienianych produktów są różne. Jeśli ktoś zastanawia się nad zagadnieniem „kredyt konsumpcyjny a konsumencki”, musi wiedzieć, że kredyt konsumencki zaciąga się najczęściej na konkretny cel, to kredyt samochodowy, kredyt hipoteczny, kredyt na remont czy kredyt na wymarzone wakacje. Kiedy klient zaciąga kredyt konsumpcyjny, bank nie wymaga od kredytobiorcy poświadczenia realizacji celu, to między innymi kredyt na dowolny cel, zgodnie z którym kredytobiorca ma zupełną dowolność, patrząc na wydatkowanie zewnętrznego źródła finansowego wsparcia.

Czy kredyt konsumencki zawsze się opłaca?

Okazuje się, że kredyt konsumencki jest jednym z najtańszych produktów bankowych. Wszystko dlatego, że potencjalny kredytobiorca wskazuje cel kredytowania, który nierzadko staje się dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek niewypłacalności klienta instytucji bankowej. Oznacza to, że banki oferują niższe koszty całkowite takiego zobowiązania, w tym niskie oprocentowanie czy brak prowizji za udzielenie kredytu. Co więcej, taki kredyt charakteryzuje się też elastycznymi warunkami. To klient banku decyduje, jaką wartość pieniędzy ma obejmować zobowiązanie czy na jaki czas ma obowiązywać umowa kredytowa.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak dobrze zastanowić się, jakie warunki ma dyktować kredyt konsumencki. Kalkulator kredytowy jest też najlepszym narzędziem, dzięki któremu udaje się wyliczyć wszelkie koszty tego typu pożyczki i wybrać to najbardziej optymalne. W połączeniu z rankingami najlepszych kredytów konsumenckich to właśnie taka analiza pozwoli podjąć racjonalną, korzystną dla kredytobiorcy decyzję.