Młode pokolenia wkracza w świat pożyczek i kredytów

Zgodnie z przepisami polskiego prawa, kredyty mogą być udzielane tylko osobom pełnoletnim. Dokładnie tak samo jest w przypadku pożyczek-chwilówek, chociaż w przypadku takich zobowiązań instytucje najczęściej wymagają ukończenia 21 lat. Okazuje się, że pożyczka dla młodych to coraz częściej nabywany produkt. Wsparcie finansowe na tzw. start to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu osoba wkraczająca w dorosłe, samodzielne życie, mogła od początku sprawnie funkcjonować. Jeśli i ty dopiero zaczynasz dorosłe życie, sprawdź, jak zaciągać takie zobowiązania, na co możesz liczyć i jakie warunki oferują banki.

Pożyczka dla młodych – podstawowe zasady udzielania takich zobowiązań

Kredyty bankowe, ale też pożyczki gotówkowe udzielane przez inne instytucje bankowe udzielane są najczęściej po weryfikacji zdolności finansowej oraz historii kredytowej potencjalnych klientów. Pożyczka dla młodych jest specyficznym zobowiązaniem, bowiem takie jest udzielane na zupełnie innych zasadach. W ich przypadku analitycy oceniają przede wszystkim potencjał młodego kredytobiorcy bądź pożyczkobiorcy.

Młodzi nie zawsze mogą wykazywać wystarczające dochody, są przecież dopiero na starcie zawodowej ścieżki kariery. Najczęściej nie mają też oszczędności, nie zawsze oferują wkład własny, nie posiadają jeszcze majątku, który mógłby stać się dodatkowym zabezpieczeniem. Wniosek o pożyczkę albo kredyt jest w większości przypadków ich pierwszym, jaki wypełniają w oddziałach banków czy firm pożyczkowych.

Nie oznacza to jednak, że wsparcie finansowe zostaje im odmówione. Wręcz przeciwnie, to właśnie młodzi najbardziej mogą liczyć na korzystne oferty, a pożyczka dla młodych małżeństw jest dzisiaj częściej udzielana aniżeli zobowiązania dla seniorów. Dowiedz się dlaczego?

Młodzi oczami instytucji bankowych

To właśnie w młodych klientach banki widzą największy potencjał. Okazuje się, że Polacy wykazują ogromną lojalność względem instytucji finansowych. Oznacza to, że przeważnie nabywają kolejne produkty w tych instytucjach, z którymi wiąże ich już jakaś umowa. Zdobycie młodego klienta jest więc szansą na zarobek w przyszłości. Pożyczka dla młodych w nawet niewielkiej kwocie może skutkować zaciągnięciem kolejnych, większych zobowiązań za kilka lat.

Banki chętnie kierują swoje oferty do nowych pokoleń potencjalnych klientów jeszcze z innego względu. To młodzi są najbardziej zainteresowani nowoczesną technologią bankową. To oni również mają największą świadomość finansową. Młodzi wykazują największe zaufanie do instytucji finansowych, chętnie zaciągają nie tylko zobowiązania finansowe, ale korzystają też z instrumentów inwestycyjnych. Często mogą liczyć również na pomoc rodziców, dzięki czemu staje się możliwa pożyczka z żyrantem.

Kolejny powód, dla którego pożyczka dla młodych jest w stałej ofercie banku to ten, zgodnie z którym osoby dopiero rozpoczynające karierę zawodową wykazują jeszcze niewielkie dochody, ale za kilka lat mogą zarabiać naprawdę dużo. Ponadto, przed nimi co najmniej kilkadziesiąt lat pracy zawodowej, co daje pewność ich stabilnej sytuacji finansowej i gwarancję spłacania zaciąganych zobowiązań w wyznaczonym terminie.

Kiedy warto starać się o pożyczkę dla młodych?

Pożyczka dla młodych udzielana jest na różne cele. Najczęściej jest to chęć sfinansowania zakupu pierwszego samochodu, wykonania remontu w nowym lokum czy nabycia zawodowych kursów doszkalających. Młodzi zaciągają też pożyczki na edukację, na przykład studia wyższe albo kursy językowe. Rzadziej celem takich zobowiązań jest realizacja marzeń, jakie wiążą się z pasją czy zainteresowaniami klientów banku. Młodzi nie biorą pożyczek na wakacje czy święta, ponieważ muszą najpierw zadbać o podstawy codziennego życia w pełnym komforcie, by dopiero później móc spełniać swoje marzenia.

Banki oraz firmy pożyczkowe oferują wsparcie finansowe nie tylko osobom młodym, które samodzielnie starają się o środki pieniężne. Umożliwiają również zaciąganie zobowiązań parom albo młodym małżeństwom. Dzięki temu znacznie wzrasta ich zdolność kredytowa, bo analitycy biorą przecież pod uwagę dochody i sytuację materialną więcej niż jednej osoby. To dlatego niejednokrotnie pożyczka dla młodych małżeństw pozwala nowożeńcom nabywać i urządzać pierwsze nieruchomości.

Nie ma wątpliwości, że pożyczka dla młodych niejednokrotnie może uratować sytuację finansową osób, które dopiero rozpoczynają samodzielne, dorosłe życie. Z takiego wsparcia finansowego powinny korzystać osoby, które w celu osobistego rozwoju muszą zrealizować podstawowe inwestycje, dzięki którym będą mogły sprawnie funkcjonować.