Pożyczka z żyrantem

Czemu pożyczka z żyrantem to dobre wyjście? Jeśli staramy się o pożyczkę to oprócz dowodu osobistego, wiele banków zażąda od nas dokumentu, który potwierdzi nasze zatrudnienie oraz wysokość uzyskiwanych dochodów. W przypadku większych sum, bank skłonny jest nam zaproponować pożyczkę z dodatkowym poręczycielem. Jak zaciągnąć i czy w ogóle warto zaciągnąć dług z żyrantem?

Co to jest pożyczka z żyrantem?

Pożyczka z żyrantem to rodzaj pożyczki, który wymaga dodatkowego poręczyciela kredytu. Oznacza to, iż żyrant jest osobą, która zobowiązuje się na spłatę zobowiązania finansowego zaciągniętego przez pożyczkobiorcę.

Jeśli osoba, która weźmie pożyczkę z żyrantem nie będzie w stanie jej spłacić, obowiązek ten przypadnie żyrantowi.

Kto może zostać żyrantem?

W świetle obowiązujących przepisów, żyrantem może zostać:

Decydując się na zostanie żyrantem, należy pamiętać, iż w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy to my będziemy spłacać zaciągnięte przez niego zobowiązanie. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się, czy potencjalnego kredytobiorcę darzymy aż tak olbrzymim zaufaniem w tej kwestii. Zgodę na wycofanie się z funkcji żyranta muszą udzielić wszystkie trzy strony umowy – kredytobiorca, żyrant i bank. Zostanie żyrantem ogranicza również własną zdolność kredytową.

Do kogo kierowane są takie oferty?

Pożyczka z żyrantem jest skierowana do osób, które pożyczkodawcy uznają za tak zwanych klientów wysokiego ryzyka. Są to osoby, które:

  • Mają negatywną historię kredytową,
  • W ciągu ostatnich pięciu lat wielokrotnie odnotowywane były w rejestrze Biura Informacji Kredytowej jako zalegające ze spłacaniem zobowiązań i nie jest możliwe usunięcie danych z BIK,
  • Mają stale powiększające się zadłużenie lub długi,
  • Osoby bezrobotne, które mogą udokumentować tylko bardzo niski dochód,
  • Osoby, których nazwisko znajduje się w Krajowym Rejestrze Długów,
  • Osoby z niepewną formą zatrudnienia,
  • Osoby, które pracują w niestabilnej branży,
  • Osoby zalegające z płatnościami rachunków.

Czy warto zainteresować się pożyczką z żyrantem?

Pożyczka z żyrantem stanowi świetną alternatywę dla osób, którym banki odmówiły przyznania dodatkowej sumy pieniędzy. Jest to często jedyna możliwość jak uzyskać pożyczkę dla osób, które mają negatywną historię kredytową. Co więcej, z racji znalezienia żyranta możliwe jest otrzymanie pożyczki na bardziej korzystnych warunkach, z niższym oprocentowaniem oraz dłuższym okresem jej spłaty.

W ramach pożyczki z gwarantem, możliwe jest zaciągnięcie nie tylko kredytu osobistego, ale też nawet kredytu hipotecznego na dom lub mieszkanie, jednak wymaga to spełnienia dodatkowych wymogów przedstawionych przez bank. W przypadku mniejszych kwot, polscy pożyczkodawcy zazwyczaj oferują kwoty do 25000 złotych z możliwością ich spłaty w maksymalnie 60 miesięcy.