Usunięcie danych z BIK to marzenie wielu pożyczkobiorców. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi i w razie potrzeby udostępnia dane na temat naszej historii kredytowej. Jeśli informacje te nie są dla nas korzystne, mogą one sprawić nam dużo problemów w przypadku chęci zaciągnięcia kredytu. Pojawia się więc pytanie: jak usunąć dane z BIK-u i wyczyścić swoją historię kredytową?
Usunięcie danych z BIK jest możliwe w 3 przypadkach
Na szczęście usunięcie danych z Biura Informacji Kredytowej nie jest szczególnie trudne, a w wielu przypadkach może być bardzo istotne. Bazy BIK sprawdzają w końcu wszystkie banki i duża część firm pożyczkowych! Istnieją trzy sposoby na wyczyszczenie swojej historii kredytowej, ale tylko wówczas, gdy minie odpowiednio dużo czasu lub negatywne wpisy pojawiły się w BIK na skutek czyjegoś błędu lub zaniechania.
W jakich przypadkach możliwe jest usunięcie danych z BIK?
- Jednym z nich jest samodzielne odwołanie zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (wobec instytucji, z której usług korzystaliśmy) lub upływu terminu, na jaki została udzielona zgoda.
- Druga z sytuacji, w której nasze dane są usuwane, występuje w przypadku upływu 5-letniego terminu przetwarzania danych bez udzielenia zgody po wygaśnięciu zobowiązania (dane mogą być przetwarzane bez zgody klienta tylko przez 5 lat).
- Dane są usuwane również wtedy, kiedy okaże się, że zostały wprowadzone omyłkowo bądź są błędne.
Powyższe przykłady odnoszą się do informacji negatywnych, dotyczących najczęściej opóźnień w spłacie kredytu. Jeśli chodzi o informacje pozytywne, nie można ich przetwarzać bez naszej zgody. W tym przypadku warto jednak udzielić zgody, tym samym budując sobie pozytywną historię kredytową.
Czyszczenie BIK to rzecz, którą może zrobić każdy
Nie jest prawdą, że do usunięcia danych z BIK-u potrzebujesz wyspecjalizowanej w tym firmy, która za swoje usługi zażąda od ciebie nawet kilkuset złotych. Każda osoba może usunąć lub skorygować własne dane w wyżej wymienionych przypadkach. Firmy oferujące “czyszczenie” danych z BIK zwyczajnie żerują na naszej niewiedzy i naiwności.
Co więcej, kiedy nie uda się operacja usunięcia naszych danych (a w przypadku danych negatywnych jest tak bardzo często), nie mamy co liczyć na zwrot zapłaconych pieniędzy. Najlepiej zatem omijać tego typu podejrzane firmy szerokim łukiem i wziąć sprawy we własne ręce.
Jak usunąć swoje dane z BIK?
Szczegóły dotyczące procesu usuwania danych z BIK-u mogą różnić się w zależności od specyfiki naszej sytuacji. Zazwyczaj jednak operację taką można przeprowadzić w kilku krokach:
- Zanim wybierzesz się do banku lub firmy pożyczkowej, przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące zaciągnięcia kredytu lub pożyczki od danej instytucji finansowej. Nie zapomnij też o zabraniu dokumentu tożsamości.
- Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy oddział konkretnej instytucji, jakie są jej godziny otwarcia i wybierz się tam w dogodnym terminie, zabierając wszystkie potrzebne dokumenty.
- Kiedy będziesz już na miejscu, poinformuj pracownika o chęci usunięcia swoich danych kredytowych i przedstaw twoje uzasadnienie.Przekaż pracownikowi przygotowane dokumenty. Jeśli wszystko będzie się zgadzać i nie wystąpią żadne komplikacje, cała operacja nie powinna zająć więcej niż pół godziny.
- I już po wszystkim! Twoje dane z BIK-u zostaną wkrótce zaktualizowane i zgodnie z procedurą właściwą dla danego przypadku usunięte. Negatywna historia kredytowa nie przeszkodzi ci już w zaciąganiu kredytów lub pożyczek w przyszłości. Niestety, tylko wówczas, gdy trafiłeś do bazy niesłusznie.