Kiedy powinniśmy sięgnąć po pożyczkę oddłużeniową?

Nie radzisz sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań? Wpadłeś w tzw. pętlę zadłużenia? Może czas, by pożyczka oddłużeniowa w znaczny sposób poprawiła Twoją sytuację finansową. Przedstawiamy kompendium wiedzy na temat tego rodzaju finansowego wsparcia, który dla wielu już okazał się być ostatnim kołem ratunkowym w obliczu finansowych tarapatów.

Co to jest pożyczka oddłużeniowa?

Pożyczka oddłużeniowa to alternatywa dla kredytu konsolidacyjnego. To odpowiednik takiego zobowiązania, który może uratować przed niewypłacalnością i utratą płynności finansowej poprzez zaciąganie pożyczek pozabankowych. Okazuje się, że można szybko i sprawnie wyjść z długów, jeśli tylko skorzysta się z odpowiedniej pomocy.

Życzliwi zapewne podpowiedzą, że aby wyjść z finansowych kłopotów, trzeba po prostu przestać zaciągać kolejne zobowiązania. Wiadomo, że tak byłoby najlepiej, ale nie zawsze można sobie na to pozwolić. Nierzadko dłużnik posiada już tyle pożyczek, że ich rata przewyższa wysokość osiąganych co miesiąc dochodów. Okazuje się wtedy, że koszty zobowiązań finansowych są wyższe niż dostępny budżet. Jak ma radzić sobie dłużnik, skoro trzeba spłacać kolejne raty? To właśnie dla nich powstała pożyczka oddłużeniowa.

To produkt finansowy, który łączy wszystkie zobowiązania w jedno, dzięki czemu dłużnik zyskuje jedną ratę do spłaty i jeden termin spłacania comiesięcznych rat. Ponadto, skupiając w jedno zobowiązanie wszystkie długi pozabankowe, również te komornicze, skutecznie udaje się obniżyć koszty całego procesu oddłużania.

Kiedy pożyczka oddłużeniowa może zostać przyznana?

Pożyczka oddłużeniowa online albo na tradycyjnych warunkach, w tym od osób prywatnych może być udzielona każdemu, kto posiada finansowe zobowiązania pozabankowe i nie radzi sobie z ich spłatą. Co istotne, firma pożyczkowa udzieli takiego wsparcia w przypadku zalegania z płatnościami nie tylko względem rat pożyczek, ale też innych zobowiązań, na przykład przeterminowanych faktur bądź rachunków.

Pamiętajmy jednak, że pożyczka oddłużeniowa dotyczy zobowiązań pozabankowych i nie może być udzielona na potrzeby spłaty kredytu, jakie został zaciągnięty w instytucji bankowej.

Komu udzielane jest wsparcie na oddłużenie?

Wszystkim dłużnikom, którzy pozostają w trudnej sytuacji finansowej i nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych już zobowiązań. Należy podkreślić, że pożyczka oddłużeniowa jest doskonałym wsparciem finansowym dla tych, którzy nie mają zdolności kredytowej, a ich historia kredytowa wpływa tylko niekorzystnie. Zazwyczaj firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki oddłużeniowe, nie weryfikują dłużnika, generując raporty z BIK, BIG czy ERIF. Takie wsparcie finansowe udzielane jest jedynie poprzez wypełnienie wniosku ze wskazaniem zaległych zobowiązań pozabankowych oraz ich łącznej wysokości i weryfikacji dowodu osobistego osoby, która o takowe się stara.

Pożyczka oddłużeniowa – korzyści i zagrożenia

Każde zobowiązanie finansowe charakteryzuje się szeregiem zalet, ale posiada również wady i dokładnie tak samo jest w przypadku pożyczki oddłużeniowej. Wielu dłużników dzięki takiemu wsparciu poradziło sobie w trudnej sytuacji materialnej, ale nie oznacza to, że pożyczka oddłużeniowa nie generuje żadnych zagrożeń. Aby tych było jak najmniej, warto brać pod uwagę:

– rzeczywiste potrzeby dłużnika. Wiele osób popada w pętlę zadłużenia, ponieważ decyzję o pożyczce podejmuje impulsywnie, a nie racjonalnie. Warto więc zadać sobie pytanie: „Czy na pewno potrzebuję kolejnego wsparcia finansowego?”, „Czy moja sytuacja finansowa jest na tyle zła, że samodzielnie nie dam rady zwalczyć przeterminowanych zaległości?”, „Które zobowiązania należy spłacić w pierwszej kolejności, by odciążyć się finansowo?”. To tylko niektóre z pytań, na jakie odpowiedzi trzeba znaleźć przed podpisaniem umowy z firmą pożyczkową,

– podmiot, który oferuje pożyczki oddłużeniowe. Raczej nie warto korzystać z pożyczek od osób całkowicie prywatnych. O wiele lepiej jest wybierać instytucje pozabankowe. Co więcej, mało korzystne dla pożyczkobiorcy stają się dodatkowe zabezpieczenia, w tym pożyczki z zabezpieczeniem nieruchomości. Dłużnik nie powinien zgadzać się na takie rozwiązanie, ponieważ w skrajnie złej sytuacji może utracić wszystko,

– warunki umowy o pożyczkę oddłużeniową. Nie ma wątpliwości, że zawsze jest ona nieco droższa, natomiast uwagę warto zwracać nie tylko na oprocentowanie, ale też całkowity koszty spłaty pożyczki oddłużeniowej. W najgorszej sytuacji może okazać się, że nie do końca jest to dobre rozwiązanie,

– czy instytucja pozabankowa może włączyć w pożyczkę oddłużeniową również długi komornicze. Warto z tej opcji skorzystać, by uniknąć egzekucji komorniczej i utraty majątku.

Nie ma wątpliwości, że pożyczka oddłużeniowa jest produktem potrzebnym, tym bardziej że w nowoczesnej odsłonie jest to pożyczka oddłużeniowa online, którą uzyskać można bez konieczności wychodzenia z domu. Ten odpowiednik kredytu konsolidacyjnego jest rozwiązaniem dla osób, które nie radzą sobie z terminową spłatą zbyt wielu zobowiązań. Połączenie ich w jeden produkt pozwoli uzyskać lepsze warunki spłaty, by rozpocząć pozytywny proces oddłużania. Pamiętajmy jednak, że pożyczka oddłużeniowa może nieść też zagrożenia, na przykład horrendalne oprocentowanie, w wyniku którego kolejne zobowiązanie będzie niemożliwe do spłaty.