Kto z nas nie marzy o swoim własnym mieszkaniu? Dla wielu młodych małżeństw, ale nie tylko, jedynym wyjściem na pozyskanie własnego “M” jest zaciągnięcie wieloletniego kredytu hipotecznego. Czy istnieją sposoby, które pozwalają na szybką spłatę tego zobowiązania? Czy w ten sposób uda nam się zaoszczędzić? W jaki sposób znaleźć na to fundusze? Odpowiemy na te pytania w poniższym artykule.

Czy warto szybko spłacić kredyt hipoteczny?

Oczywistym jest, iż szybka spłata kredytu hipotecznego w zdecydowanej większości przypadków jest warta wysiłku. Brak ciążącego nad głową zobowiązania finansowego zwiększa pulę środków do dyspozycji w naszym domowym budżecie o koszt raty i pozwala ją zainwestować, odłożyć lub po prostu wydać na przyjemności. To również olbrzymi komfort psychiczny, szczególnie w dobie rosnących stóp procentowych, które przekładają się na coraz wyższe raty.

Jeśli to tylko możliwe, warto jest spłacić kredyt hipoteczny w ciągu 5 lat. Jest to maksymalny czas, na jaki w Polsce możemy uzyskać hipotekę ze stałymi kwotami rat. Nie interesują nas wtedy jakiekolwiek zawirowania na rynkach finansowych, decyzje Rady Polityki Pieniężnej o podnoszeniu stóp procentowych. Mimo iż może brzmieć to kusząco, nie warto decydować się na karencję na początku kredytu hipotecznego. Szybsza spłata to duża oszczędność!

Ile zaoszczędzisz na szybkiej spłacie kredytu?

Kwoty, jakie możemy zaoszczędzić na szybkiej spłacie kredytu mogą być różne. Oszczędzimy między innymi na odsetkach, które zapłacimy nie za cały czas na jaki zaciągnięto zobowiązania, a wyłącznie za czas do jego wcześniejszej spłaty. Spłata zobowiązania poprawia też zdolność kredytową i pozwala na zaciągnięcie kolejnego zobowiązania, często na o wiele korzystniejszych warunkach.

Naszym zdaniem, decyzję o szybszej spłacie kredytu zawsze należy skonsultować z profesjonalnym doradcą finansowym. Dokona on potencjalnych wyliczeń i pokaże dokładnie o jakich kwotach, w kwestii oszczędzania, mowa. Zaufany doradca kredytów hipotecznych to człowiek, którego usługi  zaoszczędziły wielu osobom mnóstwa nerwów i pieniędzy.

Kiedy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Osoby, które mają stabilną sytuację finansową i mogą pozwolić sobie na większy wydatek miesięczny niż kwota raty kredytu, powinny zainteresować się opcją nadpłacania hipoteki. Jest to po prostu przelewanie na poczet banku kwoty większej niż kwota raty. Bank nie pobiera z tego tytułu żadnej prowizji, jeśli zobowiązanie jest regulowana już od 3 lat, a każda nadpłata wiąże się ze zmniejszeniem salda kredytu i zmniejsza jego kwotę. To świetna opcja, która pozwoli na wcześniejsze uwolnienie się od hipoteki. Jeśli zrobimy to przed okresem 3 lat, bank pobierze prowizję, która wynosi 2-3% od nadpłaty.

Inaczej sytuacja wygląda w sytuacji, kiedy mamy gotówkę na spłatę całego zobowiązania z góry. Pamiętaj, aby przed decyzją o wcześniejszej spłacie kredytu hipotecznego, zapoznać się dokładnie ze szczegółami umowy. Może okazać się, że koszt odsetek w początkowym okresie spłacania kredytu będzie mniejszy niż prowizja banku z tytułu… wcześniejszej spłaty zobowiązania.

Jak odłożyć pieniądze na szybką spłatę kredytu hipotecznego?

Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na szybkie odłożenie funduszy, które posłużyłyby szybkiemu spłaceniu kredytu hipotecznego. Mamy jednak kilka rady, które mogą się okazać w tym procesie pomocne:

  • Zadbanie o balans budżetu domowego.
  • Podjęcie dodatkowej pracy, która zwiększy miesięczny budżet.
    Ograniczenie wydatków na rzecz niepotrzebne lub w danym momencie niekonieczne.
  • Uzyskanie pomocy finansowej od rodziców i bliskiej rodziny, w miarę ich możliwości.
  • Zmiana pracy na lepiej płatną lub poproszenie szefa o podwyżkę.
  • Tymczasowa rezygnacja z przyjemności w celu szybszego pozbycia się hipoteki.