Doradca kredytów hipotecznych

Kiedy może przydać się doradca kredytów hipotecznych? To osoba, która pomoże w wyborze odpowiedniej oferty kredytowej, a dzięki swojemu doświadczeniu pozwoli też wynegocjować lepsze stawki, przygotować odpowiednie dokumenty i uzyskać jak najniższą prowizję. Jakie oszczędności może zapewnić doradca kredytów hipotecznych i w czym jeszcze pomóc?

Kim jest doradca kredytów hipotecznych?

O tym, czy dana oferta kredytowa jest godna uwagi, może nas poinformować konsultant bankowy. Oczywiście jako przedstawicielowi konkretnej firmy będzie mu zależało na przybliżeniu usługi w najkorzystniejszym świetle, dlatego warto rozważyć skonsultowanie się z osobą niepracującą dla danego banku, a równie świetnie zorientowaną w branży finansowej i potrafiącą pewne rzeczy scharakteryzować w bardziej obiektywny sposób.

Właśnie tym zajmuje się doradca kredytów hipotecznych. Jednocześnie należy zaznaczyć, że nie jest to pośrednik kredytowy. Doradca kredytowy nie otrzymuje prowizji lub wynagrodzenia od banku, który udziela pożyczki. Jedyne środki, które pobiera, pochodzą od klienta. Pośrednik kredytowy natomiast otrzymuje wynagrodzenie od instytucji finansowej, której ofertę kredytową wybierze klient. Z tego powodu istnieje szansa, że jego usługi nie będą tak obiektywne jak w przypadku doradcy.

Na co uważać przy kredycie hipotecznym?

Z racji na fakt, iż kredyt hipotetyczny jest niezwykle kosztownym rozwiązaniem i spłata zajmie wiele lat, to decyzja o jego wzięciu musi być bardzo dobrze przemyślana. Każdemu bankowi, do którego się zwracamy z zapytaniem o możliwość udzielenia pożyczki, z jednej strony będzie zależało na tym, aby przedstawić nam możliwie najbardziej atrakcyjną dla klienta ofertę, z drugiej jego przedstawiciele nie zapomną o własnym interesie.

Przede wszystkim trzeba się upewnić, czy na etapie ubiegania się o kredyt nie pojawią się żadne dodatkowe opłaty. Przedstawiciel bankowy w trakcie pierwszego spotkania nie musi o nich wspomnieć i tym większe będzie późniejsze zaskoczenie klienta. Dlatego dokładnie przeanalizujmy ofertę i miejmy przekonanie, że nie trzeba będzie dodatkowo płacić np. za sporządzenie aneksów do umowy czy wystawienie promesy kredytowej. Ze względu na skomplikowane umowy, pomoc doradcy wiedzącego o co pytać przy kredycie hipotecznym może być nieodzowna.

Miejmy na uwadze także to, czy dodatkowych opłat nie spowoduje wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego w ciągu pierwszych 3 lat od podpisania umowy (później pobierania takiej opłaty zabrania prawo). W wielu przypadkach klienci dowiadują się o tym dopiero po podpisaniu umowy kredytowej. Prześledźmy ją także pod kątem możliwie obecnych zapisów, zgodnie z którymi biorący kredyt hipoteczny klient zobowiązany jest do zawarcia kolejnych, innych umów.

Jakie niekorzystne zapisy pomoże zidentyfikować doradca kredytów hipotecznych? Możemy nie mieć potrzeby otwarcia rachunku bieżącego, brania karty bankomatowej lub kredytowej, wykupu ubezpieczenia albo zakupu produktu inwestycyjnego, ale dany bank może tak skonstruować ofertę, że zostaniemy do tego niejako zmuszeni. Warto wobec tego zachować czujność i przed złożeniem podpisu wszystko precyzyjnie ustalić i omówić.

Jakie koszty kredytu hipotecznego może obniżyć dobry doradca?

Żeby doradca kredytowy mógł wykonać swoje zadanie satysfakcjonująco, musi poznać dokładne oczekiwania i potrzeby klienta, a także wysokość jego pensji oraz ogólną sytuację finansową. Istotne będzie sprawdzenie BIK oraz poznanie historii kredytowej. Informacje te będą niezbędne przy wskazaniu najlepszego rozwiązania. Z pewnością istotne jest to, aby po przedstawieniu nam propozycji znajdowało się wśród nich kilka banków.

Doradca kredytowy może nam ułatwić życie, przykładowo obniżając marżę, czyli jedną ze składowych oprocentowania kredytu hipotecznego. Powinien doradzić w określeniu możliwie jak najwyższego wkładu własnego klienta, dzięki czemu w późniejszych negocjacjach realne się stanie znaczące obniżenie marży.

Podobnie wygląda kwestia z prowizją. Im wyższy kredyt weźmie klient hipoteczny, tym większe się stają możliwości do negocjacji i tutaj pojawia się zadanie dla doradcy kredytowego, aby ustalić z bankiem jak najniższą prowizję. Jeżeli w ofercie instytucji standardowa prowizja oscyluje między 1 a 3%, to ostatecznie realne jest ustalenie 1,5%.

Czy warto skorzystać z usług doradcy kredytów hipotecznych?

Zasięgnięcie opinii u doradcy kredytów hipotecznych jest dobrym rozwiązaniem, a może nawet w jakimś stopniu wskazane, w przypadku osób, które niekoniecznie orientują się w finansowych sprawach, czy pochodzą z mniejszych miejscowości i mają wyraźnie ograniczone możliwości dostępu do instytucji finansowych. O ile informacje, kiedy rozpocznie się spłata kredytu hipotecznego czy ile potrwa, każdy powinien rozczytać samodzielnie, tak do zrozumienia niekorzystnych zapisów i haczyków trzeba mieć specjalistyczną wiedzę.

Niestety, trzeba mieć na uwadze również to, że eksperci od spraw kredytu są różni, a pożyczka kilkuset tysięcy złotych na wielkie inwestycje to bardzo poważna sprawa. Dlatego jeżeli chcemy satysfakcjonująco skorzystać z usług doradcy kredytów hipotecznych, kluczowe jest, abyśmy nawiązali kontakt ze sprawdzonym pracownikiem. Polegajmy na kimś sprawdzonym, o kim możemy usłyszeć pozytywne opinie ze strony naszych znajomych, ewentualnie nie brakuje szeregu pochwalnych i mocnych rekomendacji na forach dyskusyjnych czy w grupach na Facebooku. Skorzystanie z usług eksperta, o którym wiemy niewiele, niesie ze sobą spore ryzyko.